İçindekiler: Kırmızı Tatlı Biber, domates, taze süt kaymağı, ev yapımı doğal yoğurt, trakya inek peyniri ( daha besleyici ve lezzetli olması için - küçük sırrımız olsun:) , tuz, ekşi maya, tam buğday unu 

 

Nasıl hazırladık: 

Öncelikle köy kadınlarımız, köydeki inekleri sağdıktan sonra, çıkan sütleri kaynatarak oluşan kaymakları tarhanaya katmak için saklarlar. Kaynatılıp ılıtılan sütler ile süt mayalanır ve yogurt haline getirilir. Tarladan ilaçsız olgunlaşan bahçe domatesleri ve kırmızı biberler, koparılıp bir güzel yıkanır. Artık tarhana için malzemelerimiz hemen hemen hazırdır ve bir araya getirmek kalmıştır. Domates, kırmızı biber,  süt kaymağı, ev yapımı doğal yoğurt, trakya inek peyniri, tuz, ekşi maya ve tam buğday unu ile bir araya getirilip, karıştırılarak büyük emeklerle yoğrulmasıyla hamur elde edilir. Tarhana hamurumuz, üstü temiz bezle örtülerek mayalanmaya bırakılır. Mayalanma yaklaşık 8-9 gün sürer ve her gün hamur tekrar yoğurulur. Mayalanma tamamlanınca temiz bir bez üzerine büyük parçalar halinde serilir, yaklaşık 10 gün güneş görmeyen yerde doğal ortamda üstü örtülü bir şekilde ters yüz çevrilerek kurumaya bırakılır. Kurutulan hamur parçacıkları, ovalanarak toz haline getirilir. Kurutma işlemi, tarhananın toz haline gelmesinden sonra da birkaç gün devam eder. 

 

Pişirme önerimiz: 

 

Musellim Usulu Tarhana Çorbası

1 avuç tarhana, tencereye konup, yağda biraz kavrulur, üzerine 5-6 bardak su koyup, içerine tekrar kuru tarhanadan 2 avuç konur ( bir avuç yaklaşık 1.5 kaşık kadardır). Dibine yapışmaması için sürekli karıştırılark pişirilir, kaynamaya başladıktan sonra, 5-6 dakika altı kısık kaynamaya bırakılır.

Tarhana çorbası koyu kıvam olursa, kaynar su ilave ederek inceltebilirsiniz. Afiyet olsun.

Yeşil Heybe Ev Yapımı Kaymaklı Bebek Tarhanası 1000 Gr.

55,00₺ Normal Fiyat
50,60₺İndirimli Fiyat
  • 1000 gr / Ev yapımı el emeği üründür.

  • Instagram Sosyal Simge
  • YouTube Sosyal Simge

Sosyal medyadan bizi takip ederek en yeni ürünler

ve kampanyalardan ilk siz haberdar olun.

İndirim kampanyalarından faydalanabilmek için

siteye girişi yapmanız gerekmekedir.