Ara

Food Inc. / Gıda A.ŞDoğal tarım konusunda meraklı, fiilen toprakla uğraşan ve bu konuda onlarca kitap okumuş biri olarak itiraf etmeliyim ki, doğal ve endüstriyel gıda üretimi ile ilgili görsel medya, film ve belgeselleri neredeyse hiç takip etmemişim. Aslında Yeşil Heybe için Instagram hesabımı 2019 un hemen sonunda açtığımda bunu fark etmeliydim :) Doğru zaman değilmiş diyerek hemen konuya giriyorum.


Öncelikle herkesin izlemesi gereken bir yapım, lütfen vakit ayrın, siz ve aileniz için gerçekten yeni ufuklar açabilecek, yer yer endişeye düşürecek, yer yer kızacak fakat sonunda bir çare derdine düşeceksiniz...Bu farkındalık iyi birşey olacak.


2008 yapımı Robert Kenner imzalı bu belgesel yaklaşık bir buçuk saat sürüyor. Temel olarak 1950 lerden sonra endüstriyel gıda üretiminin artık çiftliklerde değil, fabrikalarda gerçekleştiğinden ve yine üreticilerin artık çiftçiler değil fabrikaların sahibi olan birkaç endüstri şirketi olduğu anlatılıyor.


Düşünün ki dünyadaki tahıl üretimini 5-10 ve kırmızı et üretimini onlu sayılarla ifade edilecek sayıda firma kontrol ediyor. Marketlerimizde bulunan on binlerce çeşit ürünün hepsi aslında aynı firmalardan , benzer metotlarla, aynı girdiler kullanılarak üretiliyor. Değişen sadece etiketler, formülasyon, aromalar ve katkılar...


Belgesel boyunca, tavuk çiftliklerinin, büyük baş hayvan çiftliklerinin hali, hayvanların gördüğü eziyet emin olun hiç iştah açıcı değil.


Spoiler olmaması amacıyla kritik, vurucu içerikleri buradan paylaşmak istemem. Belgeseli izlemek için burayı tıklayabilir veya Food Inc olarak Youtube da aratabilirsiniz .

Vakit ayırıp izlerseniz blog sayfama bir beğeni veya yorum bırakarak izlediğinizi haber edin lütfen. Bende kaç kişiye faydam oldu bileyim.

13 görüntüleme
  • Instagram Sosyal Simge
  • YouTube Sosyal Simge

Sosyal medyadan bizi takip ederek en yeni ürünler

ve kampanyalardan ilk siz haberdar olun.

İndirim kampanyalarından faydalanabilmek için

siteye girişi yapmanız gerekmekedir.