Ara

Ne demek bu Permakültür ?

En son güncellendiği tarih: 2 Ara 2019

Çözülmesi gereken problemler için ekolojik, sosyal ve adil çözümler. Her derde deva Permakültür.Permakültürle ilgili olarak hem kavramın arkasındaki derinliği hemde farklı disiplinleri içeren teknik metotları açıklayan birçok kitap ve yayın bulunmaktadır. Ben sizlere kendi ifadelerimle, çok kısa fakat net bir özet yapacağım.


Avustralyalı Bill Mollison, hem geçimini kazanmak hem de akademik çalışmalar için, ömrünü doğa içinde doğayı gözlemleyerek geçirmiş bir bilim adamıdır. 1970 yıllarında Permakültür kavramını ortaya atmış sonrasında bu kavram hem kendisi hem de diğer başka bilim adamlarınca daha fazla anlamlar yüklenerek zenginleştirilmiştir. İlk olarak ingilizce permanent ( sürekli ) ve agriculture ( tarım ) kelimelerinin birleştirilmesi ile sürdürülebilir tarım olarak ifade edilmiştir. Fakat sonrasında kavram, insanların temel olarak yaşaması için ihtiyaç duyduğu, beslenme, barınma, su, enerji, toplum gibi tüm ihtiyaçların karşılanmasında, kullanılacak yöntemlerin, permakültür bakış açısıyla ekolojik, sosyal ve adil olması gerektiğini belirtir.


Enerji, su, gıda gibi ihtiyaçlarınızın olması normaldir. Önemli olan bu ihtiyaçlarınızı karşılarken yaptığınız tercihlerdir. En basit bir sebze-meyve ihtiyacınız için yerel ürünlerin haricinde başka ülke ve kıtalardan getirilmiş ürünleri tercih ettiğinizde, bu tercihiniz dünyadan çok fazla enerji çalacaktır ve bu enerji genelde yenilenebilir değildir. Eğilimlerimizin, bir sonraki durumlar için, zoraki tercihler olarak karşımıza çıkarılacağını bilerek, attığımız her adımda, permakültür bakış açısıyla, ekolojik, sosyal ve adil olanı tercih edersek permakültürü kavramış sayılırız.


Ekolojik bahçe tasarımıyla başlayıp felsefi derinliklere ulaşan mükemmel bir kavram, biraz toprakla uğraşmakta, ( balkonda saksıda olabilir) biraz okumakta çok keyif var benden söylemesi.


5 görüntüleme
  • Instagram Sosyal Simge
  • YouTube Sosyal Simge

Sosyal medyadan bizi takip ederek en yeni ürünler

ve kampanyalardan ilk siz haberdar olun.

İndirim kampanyalarından faydalanabilmek için

siteye girişi yapmanız gerekmekedir.