Ara

​Ekin Sapı Devrimi

En son güncellendiği tarih: Oca 10

Japon bir çiftcinin ilham veren mücadelesi.


Bay Masanobu Fukoka ömrünü babasından kalma çiftliğinde doğal yöntemlerle çiftçilik yapmaya adamış bir bilim insanıdır aslında. Mikrobiyolog olarak yıllar süren çalışmalardan sonra çiftçilik yapmaya karar vermiştir. Ve bu kararın ardında ki yegane amaç günümüz insan bilgisinin doğa üzerinde etkisiz ve faydasız olduğunu göstermektir. Ona göre endüstriyel tarım metotları biçare, gereksiz ve dünyamız için oldukça zararlıdır.

Büyük tarım makineleri ile toprağı sürmenin, sürülmüş toprakta çıkan yabani otları, zehirli tarım ilaçları kullanarak bertaraf etmenin, sonrasında ekim yapılan ürünlerin daha hızlı ve verimli olması için kimyasal gübrelerin kullanılması tamamen gereksizdir. Bütün bu çabanın arkasındaki yanlış bilgi, "bitkiyi insanın yetiştirdiğine inanılmasıdır, halbuki bitkiyi insan değil, doğa yetiştirir" der kendisi.

Lakin kendisini kimse dinlemez ve ciddiye almaz. Sonuçta madem söylediklerim dikkate alınmıyor diyerek kendine ait çiftliğinde önerdiği metodu 30 yılı aşkın süre başarılı bir şekilde uygulamıştır, üstelik en az endüstriyel çiftlikler kadar dönüm başına verim almıştır. Hiç toprak sürmeden, tarım ilacı ve kimyasal kullanmadan tarım yapılabileceğini, aslında doğanın bu şekilde istediğini ispatlamak için bir ömür adamıştır.

Masanobu Fukoka usta gibi doğal yöntemlerle tarım yapmanın, ürün üretmenin peşindeyiz, hiç kolay değil, en zoru da yıllarca kemikleşmiş geleneklerle mücadele etmek. Üstelik bu işe sadece hobi olarak başladık ! Şimdi çocukken köyde kaldığım günlerde, hayal meyal, dedemin kara sabanla, tarla sürdüğü günler geliyor aklıma...

4 yıldır tarım ilacı değmemiş arazimizde, doğal tarıma gönül vermiş bir çift olarak olarak, kimyasal ilaç kullanmadan, tarım yapmaya çalışıyor, teşvik ediyorum.

Toprağın bol olsun Dedem, hem dedeme hem Masanobu Fukuokaya.

15 görüntüleme
  • Instagram Sosyal Simge
  • YouTube Sosyal Simge

Sosyal medyadan bizi takip ederek en yeni ürünler

ve kampanyalardan ilk siz haberdar olun.

İndirim kampanyalarından faydalanabilmek için

siteye girişi yapmanız gerekmekedir.